Duda: wierzę, że w 2022 roku będziemy mieli polski preparat przeciwko koronawirusowi

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie). „Trzymam kciuki, by prowadzone tu badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi” – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że w Centrum prowadzone są badania nie tylko nad lekami onkologicznymi i neuropsychiatrycznymi, ale trwają też badania nad lekami przeciwko koronawirusowi. „To wielka nadzieja nie tylko dla Polski, ale także dla Europy i świata” – akcentował.

Wskazywał, że to jest całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk, a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskiej farmacji. „Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak Pan Prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. I żebyście mogli Państwo przystąpić do badań klinicznych, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku” – mówił Andrzej Duda.

Celon Pharma jest firmą biofarmaceutyczną, prowadzącą zaawansowane badania naukowe oraz wytwarzającą nowoczesne leki. Obecnie zaplecze badawcze tworzy 160 naukowców, spośród których ¼ posiada tytuł doktora biologii molekularnej, farmacji lub chemii. Docelowo w CBR zatrudnionych ma być 350 naukowców.

Maciej Wieczorek, Założyciel oraz Prezes Zarządu Celon Pharma w 2017 roku otrzymał indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Nagroda została wręczona podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie. Jest członkiem Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.