Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o 9 073 nowych przypadkach koronawirusa, co oznacza wzrost o 30% wobec zeszłego tygodnia. Sytuacja mogłaby ulec poprawie, gdyby zamiast dwóch dawek preparatu przeciw Covid-19 można było podawać tylko jedną, co sugerują dane zaprezentowane w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” – epidemiolog prof. Marcin Czech wskazuje jednak, że należy poczekać na opinię Światowej Organizacji Zdrowia lub Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Gazeta Wyborcza
— Platforma Obywatelska wypracowała oficjalne stanowisko zarządu partii ws. aborcji. Partia opowiada się za aborcją do 12. tygodnia i pakietem zapewniającym kobietom dostęp do antykoncepcji, badań prenatalnych i in vitro.
–W przyszłym tygodniu do Polski trafi 150 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Moderna – to o połowę mniej niż planowano. Jak poinformowała Komisja Europejska, kilka innych krajów też ma mieć zmniejszone dostawy preparatu. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych spodziewa się, że za dwa tygodnie dostawy od koncernów powinny zostać zwiększone.
–Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi jest nierówna i niesprawiedliwa. Do 130 krajów świata nie dotarła jeszcze ani jedna dawka preparatu, a 75% zaaplikowanych do tej pory dawek przypada na 10 bogatych państw.