Moks, BFF Banking Group: opieka ambulatoryjna i nowe technologie przyszłością ochrony zdrowia w Polsce

Na temat aktualnej sytuacji w szpitalach, koniecznych zmianach w ochronie zdrowia oraz wzroście wydatków na wynagrodzenia dla medyków – mówi Radosław Moks, członek zarządu BFF Banking Group w rozmowie z ISBnews.TV. W rozmowie także o finansowaniu inwestycji w szpitalach oraz o tym, jakie działania powinny zostać podjęte, aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia?

„Pandemia dała nam coś dobrego. Nauczyła nas życia z teleporadami. Wiele osób nie jest z tego zadowolona, ale skupmy się na tym, żeby to poprawiać, a nie likwidować. (…) Zwiększenie efektywności jest dla nas kluczowe. W Polsce mamy ok. 2,5 lekarza na 1000 mieszkańców, Słowacy – 3,5, Czesi nawet 4, średnia w Unii ok. 3,5. Jeśli zderzymy wydatki na personel medyczny, w ogóle na personel w szpitalach to one oscylują między 60 a 80%” – powiedział Radosław Moks.

Podkreślił, że w Polsce chcielibyśmy mieć więcej lekarzy, ale to spowoduje, że budżety szpitali staną przed kolejnym wyzwaniem, bo zwiększy się udział wydatków na wynagrodzenia.

„Dlatego musimy skupić się na efektywności systemów oraz inwestować w nowe technologie. Przez ostatnie lata myśleliśmy o inwestycjach w kategorii – zbudujmy nowoczesną infrastrukturę – niewiele zastanawialiśmy się nad tym, żeby ta infrastruktura jednocześnie generowała dużo wyższą efektywność” – dodał.

Innym problemem jest starzejące się społeczeństwo i tutaj – zdaniem eksperta – konieczne jest przesunięcie ciężaru opieki zdrowotnej ze szpitali do ambulatoriów. Porównując z pozostałymi krajami Europy, Polska wydaje stosunkowo mało środków na opiekę ambulatoryjną. „A to w całej strukturze finansowania tańszy sposób leczenia pacjentów” – wyjaśnia.

„W przyszłości widziałbym dwa kierunki rozwoju: technologie poprawiające efektywność systemu ochrony zdrowia oraz przesuwanie ciężaru ochrony zdrowia na opiekę podstawową ambulatoryjną. (…) Nie ma takiej prostej odpowiedzi, ile powinniśmy wydawać na podstawową opiekę zdrowotną. Przesuwajmy świadczenia z opieki szpitalnej na opiekę podstawową. I realizujmy cel dojścia do 6% PKB, bo wydaje się, że to wszystko jest w naszym zasięgu” – ocenił Radosław Moks.

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.