Ważny temat: opieka nad seniorami. Priorytety szpitali to covid-19 (wideo)

Starzejące się społeczeństwo to problem nie tylko Polski, ale i całej Europy. Konieczne są pilne zmiany w opiece medycznej nad seniorami i trudno tutaj jednoznacznie ocenić, jaki wariant byłby optymalny i jakie zmiany byłyby najlepsze. Być może potrzebna jest pomoc pielęgniarska a nie wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacjami – uważa Janusz Boniecki, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali.

„Potrzebne jest serce i pomoce pielęgniarskie żeby zadbać o pielęgnację osób starszych. To jest problem, o którym musimy mówić tu i teraz. Z Krajowego Programu odbudowy będziemy mieli do dyspozycji kilkadziesiąt miliardów i konieczne jest uwzględnienie finansowania opieki nad seniorami” – mówi Boniecki w rozmowie z ISBnews.TV.

„Niestety niektórzy w ogóle nie mają predyspozycji do opieki nad seniorami. Wiele osób nie radzi sobie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie” – dodał.

Tymczasem pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w funkcjonowaniu szpitali i problem opieki senioralnej został odłożony na później podobnie zresztą, jak leczenie nowotworów i chorób kardiologicznych.

„Zmieniły się priorytety. W związku z tym szpitale mogły lepiej zaopiekować się pacjentami covidowymi, ale też w jakimś stopniu pozostałymi pacjentami. Chociaż – trzeba przyznać – w ostatnich latach zrobiliśmy bardzo duży postęp w leczeniu chorób nowotworowych i kardiologicznych” – stwierdził Boniecki.