Niedzielski: 3 fala nabiera rozpędu. Otwieramy szpitale tymczasowe w 9 województwach

„Mamy wzrost zakażeń o ponad jedną trzecią przypadków zakażeń z tygodnia na tydzień” – mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. – „To zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną. W ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. W ostatnich dwóch tygodniach rosło o 500- 1 tys. Ta sytuacja oznacza konieczność uruchomienia szpitali tymczasowych. Dziś na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o uruchomieniu ich w 9 województwach”.

Jak podkreślał liczba nowych zachorowań z pewnością będzie rosła, chociażby dlatego, że rośnie liczba zleceń na wymazy wystawianych przez POZ – w ostatnim tygodniu było ich blisko 110 tys., co oznacza blisko 20 proc. przyrost w stosunku do poprzedniego tygodnia.

„Trzecia fala się rozpędza” – nie ukrywał minister.

Jak dodawał w związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi zakażeń i hospitalizacji, zapadła decyzja o przekazaniu maseczek dwóm najbardziej dotkniętym pandemią regionom: 10 mln sztuk trafi do woj. pomorskiego, a 5 mln do warmińsko-mazurskiego. Maseczki zostaną przekazane z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów.

Ministerstwo poinformowało dziś, że odnotowano 15 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.