Niedzielski: Badamy różne możliwości dot. ewentualnej produkcji szczepionek

Badane są różne możliwości związane z wchodzeniem we współpracę badawczą czy produkcyjną dotyczącą nowych szczepionek. Koordynatorem działań w tym zakresie jest Agencja Badań Medycznych, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kilkanaście dni temu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk poinformował, że jedna z polskich firm prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie licencji na szczepionkę przeciw COVID-19. Jak wynika z ustaleń ISBzdrowie, chodzi o Polfę Tarchomin – najstarszego producenta leków w Polsce i jedynego, którego udziałowcem jest Skarb Państwa.

„Jeżeli chodzi o współpracę, dotyczącą szczepionek, to rzeczywiście badamy bardzo wiele możliwości, tutaj przypisana została przez pana premiera wiodąca rola Agencji Badań Medycznych. I Agencja będzie koordynatorem projektów związanych z ewentualnym wchodzeniem w taką współpracę, kooperację – bądź badawczą bądź produkcyjną. Ale cały czas rozmowy trwają” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Jak powiedział prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król w rozmowie z ISBzdrowie, firma prowadzi obecnie rozmowy z dwiema firmami na temat wytwarzania kontraktowego szczepionek przeciw koronawirusowi. Do końca września będzie gotowa nowa ampułkarnia, która pozwala na konfekcjonowanie produktu, czyli rozlewanie go do ampułek. Polfa dysponuje także dwiema sterylnymi liniami produkcyjnymi, które – jak zapewnił prezes – w każdej chwili mogą zostać przestawione na rozlewanie szczepionek przeciw COVID-19 do fiolek. Docelowa zdolność produkcyjna ampułkarnii do 40 mln ampułek rocznie, a sterylnych linii – 2 mln każda dziennie.

(ISBnews)