Niedzielski: Szczyt zachorowań na poziomie 10-12 tys. to prognoza optymistyczna

Przyjęcie szczytu zachorowań w trzeciej fali pandemii na poziomie 10-12 tys. nowych przypadków dziennie w ujęciu tygodniowym jest prognozą optymistyczną, nie zakładającą znacznego zwiększenia brytyjskiej mutacji koronawirusa, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że eksperci przyjmują, iż głównym powodem rozwoju trzeciej fali jest szybkie rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa.

„Nadal aktualna jest prognoza, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem – ale ten scenariusz też zastrzegam nie zakładał znacznego zwiększenia brytyjskiej mutacji – to była średnia dzienna dla tygodnia rzędu 10-12 tys. Już się zbliżamy do 10 tys. […] Mieliśmy w zeszłym tygodniu średnią wynoszącą 9 900, więc wydaje się taka prognoza, która pokazuje, że szczyt będzie w przedziale 10-12 jest raczej prognoza optymistyczną” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„I tutaj te rosnące udziały mutacji brytyjskiej mogą powodować, że te wielkości zostaną przekroczone” – dodał.

Badania, przeprowadzone nad udziałem brytyjskiej mutacji koronawirusa wskazują, że w województwie warmińsko-mazurskim stanowiła ona ok. 70% wszystkich przypadków zakażenia, a w woj. pomorskim – 77%.

Podkreślił jednak, że „mówienie w tej chwili o poziomach rzędu 40 tys. wydaje się nieco abstrakcyjne”. Poinformował, że współczynnik reprodukcyjności wirusa wynosi 1,19 (co znaczy, że jedna osoba zakaża średnio 1,19 osoby). Najwyższy jest w woj. podkarpackim (blisko 1,3) dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i świętokrzyskim.

„Te parametry oznaczają, że w tych województwach mamy wysoką dynamikę zachorowań, ale takim podstawowym parametrem, który obserwujemy na poziomie regionalnym, średnia zachorowań w tygodniu na 100 tys. osób. Oczywiście, najwyższy wskaźnik jest w woj. warmińsko-mazurskim, bo wynosi na tę chwilę 52 osoby, średni wskaźnik dla Polski wynosi 25,7” – powiedział Niedzielski.

Kolejne województwa, w których w ub. tygodniu stwierdzono 30-40 nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców to odpowiednio woj. pomorskie, woj. lubuskie, woj. mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś również, że odnotowano 4 786 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych z województw: mazowieckiego (1051), pomorskiego (643), śląskiego (373), dolnośląskiego (352), kujawsko-pomorskiego (336), podkarpackiego (335), małopolskiego (282), wielkopolskiego (202), warmińsko-mazurskiego (197), łódzkiego (186), świętokrzyskiego (180), zachodniopomorskiego (139), lubuskiego (117), podlaskiego (104), lubelskiego (97), opolskiego (84).

(ISBnews)