Niedzielski: pacjent będzie mógł się skierować na test

„Liczba zakażeń z niedzieli jest bardzo niepokojąca – blisko 11 tys. to bardzo dynamiczny wzrost w porównaniu z poprzednią niedzielą. W ostatnich dniach średni przyrost zachorowań z tygodnia na tydzień spadał” – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – „Jeżeli to będzie duże przyspieszenie zachorowań, to konsekwencją będą decyzje co do obostrzeń w skali całego kraju. Dynamika rozwoju zachorowań będzie decydowała, czy będą to może jedynie rozwiązania regionalne”.

Dlatego rząd podjął decyzję o zwiększeniu do 35 tys. (z ok. 30 tys. obecnie) bazy tzw. łóżek covidowych. Jak podkreślał minister – w pierwszej kolejności tam, gdzie brakuje ich najbardziej, czyli w kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Nowością jest także możliwość samodzielnego skierowania się na test w kierunku koronawirusa. Na stronie https://form.www.gov.pl/ankieta/610604/stop-covid-formularz.html dostępny jest formularz po wypełnieniu którego otrzymamy skierowanie. To rozwiązanie ma odciążyć lekarzy POZ.

„Umożliwiamy nową ścieżkę testowania. Samodzielnie będzie można zgłosić się na test przez formularz na stronie http://gov.pl/dom. Chcemy, żeby w tej sytuacji rozwoju 3. fali dostępność do testowania była powszechna” – podkreślał minister.

Dziś odnotowano 10 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.