Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W porównaniu z drugą falą koronawirusa w trzeciej więcej osób trafia do szpitala, a choroba ma cięższy przebieg. To efekt brytyjskiej mutacji wirusa i zwiększonej lekkomyślności chorych, którzy coraz później zgłaszają się do lekarza. W sobotę odnotowano 12 100 przypadków zachorowań, w niedzielę – 10 099, najwięcej w woj. mazowieckim, śląskim i pomorskim.
–W ramach Krajowego Programu Odbudowy rząd chce przeznaczyć na ochronę zdrowia ok. 20 mld zł. Na zakup sprzętu medycznego i szczepionek przeznaczone zostanie ok. 1,3 mld euro, a blisko 1 mld euro na doposażenie w nowoczesną infrastrukturę 150 podmiotów leczniczych i 230 obiektów dydaktycznych. Rząd chce również zainwestować w cyfryzację dokumentacji medycznej, polską produkcję leków i sprzętu oraz badania naukowe.

Dziennik Gazeta Prawna
–Organizacje pomagające Polkom w wyjeździe za granicę w celu wykonania zabiegu aborcji odnotowują wzrost liczby klientek. Jednocześnie lekarze od chwili opublikowania wyroku TK dostrzegli zmniejszającą się liczbę wykonywanych badań prenatalnych.
–W gminie Dębica w woj. małopolskim powstanie uzdrowisko Latoszyn. Leczone tam będą choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne i układu nerwowego. Teren ten od 2012 r. posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W Latoszynie naturalnym surowcem leczniczym jest woda mineralna siarczanowo-wapniowa.