Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Szpitale, w których oddziały covidowe przywrócono kilka tygodni temu do pierwotnej funkcji, ponownie są przekształcane przez wojewodów w oddziały zakaźne. Decyzje dotycząc głównie łóżek i oddziałów covidowych II stopnia, a więc leczących chorych z potwierdzonym zakażeniem.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek do prekonsultacji społecznych Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Zakłada on utworzenie eksperckich ośrodków leczenia chorób rzadkich i ich krajowego rejestru oraz zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Szpital modułowy dla chorych na Covid-19 przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie przyjął pierwszych pacjentów. Szpital składa się z pięciu modułów, w każdym z nich znajduje się 12 łóżek dla chorych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia rozważa lockdown w woj. pomorskim, lubuskim, mazowieckim, a także kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Średnia tygodniowa potwierdzonych przypadków zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. przekroczyła 25, najwyższy wskaźnik (52) dot. woj. warmińsko-mazurskiego, kolejne jest woj. pomorskie (39,3).
–Liczba osób korzystających z hospicjów perinatalnych spadła w styczniu o ok. 10% r/r. Trendu nie zmienił na razie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznającego za niekonstytucyjną aborcję ze względu na ciężkie wady płodu lub choroby zagrażające jego życiu.

Puls Biznesu
–Polmed przejmie szpital rehabilitacyjny w Jantarze nad Zatoką Gdańską. Placówka ma ponad 350 łóżek, przyjmuje głównie pacjentów kardiologicznych, neurologicznych i ortopedycznych. Spółka planuje rozbudowę o kolejne 300–350 łóżek.