Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V. Rząd zapowiada, że nie rozważa zakupu rosyjskiego preparatu, nawet gdyby EMA oceniła go pozytywnie, bierze natomiast pod uwagę szczepionki chińskie, które nie zostały jednak zgłoszone do EMA.
–Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na łóżka covidowe dla zarażonych pacjentów tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym w poniedziałek uruchomi kolejny moduł, powiększając się o 150 łóżek. W niedzielę w Gdańsku ma zostać uruchomiony kolejny szpital tymczasowy na Pomorzu.
–Rząd zapowiedział szybszą reakcję na zmiany w sytuacji epidemicznej. Decyzje w sprawie obostrzeń mają być podejmowane co tydzień, a nie – jak było do tej pory – co dwa tygodnie.

Gazeta Wyborcza
–Rząd wprowadził zmiany w harmonogramie szczepień przeciw koronawirusowi. Wydłużony został czas pomiędzy podaniem kolejnych dawek szczepionki – produkt AstryZeneki od przyszłego tygodnia będzie podawany z 12-tygodniowym odstępem, a Pfizera – z 42-dniowym. Ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką preparatu, po 6 miesiącach od pozytywnego wyniku testu.