Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W związku z niechęcią do przyjmowania preparatu AstraZeneki od wtorku wszystkie osoby 60+ będą mogły zapisać się na szczepienie przeciw koronawirusowi. W przypadku dużej liczby chętnych o kolejności nadal będzie decydował wiek. Jak podaje „DGP”, w rządzie pojawiają się głosy, aby nie mnożyć kolejnych grup wiekowych i jak najszybciej otworzyć szczepienia dla wszystkich chętnych.
–Z danych zebranych dla „DGP” przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że osobom do 18. roku życia udzielono w zeszłym roku 18,2 mln świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ. Rok wcześniej było ich 25 mln. W przypadku osób dorosłych również nastąpił spadek – z 43,7 mln w 2019 r. do 34,6 mln w roku ubiegłym.
–Projekt nowelizujący ustawę „Za życiem” zakłada m.in. wprowadzenie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, u której dziecka podejrzewa się wadę letalną, powołanie w szpitalach, w których jest oddział ginekologiczno-położniczy, koordynatora perinatalnej opieki paliatywnej, zapewnienie opieki psychologicznej. Projekt czeka obecnie na opinię prawników.
–Na ostatnim posiedzeniu Sejmu uchwalono nowelizację ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dającą ministrowi zdrowia możliwość rozszerzania uprawnienia do kwalifikowania do szczepień na inne zawody medyczne.

Rzeczpospolita
–W związku z faktem, że w całej Polsce zaczyna brakować personelu medycznego, samorząd lekarski apeluje o odwołanie ustnej części odbywającego się od początku marca Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Egzamin odwołano już wiosną i jesienią zeszłego roku, powołując się na ustawę covidową.

Puls Biznesu
–Wrocławski startup Biocam, zajmujący się endoskopią kapsułkową, czyli diagnostyką przewodu pokarmowego przez połkniętą kapsułkę, rozpocznie badania kliniczne własnej kapsułki na przełomie lat 2021/2022. Równolegle przeprowadzi certyfikację w UE i USA. Kapsułka Biocamu umożliwi zbadanie całego przewodu pokarmowego, a koszt badania nie przekroczy 1000 zł (obecnie cena wynosi ok. 2500 zł).