Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W czwartek odnotowano 34 151 nowych przypadków koronawirusa, to najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii. Zajętych jest 70% łóżek covidowych i respiratorów. Z tego powodu rząd wprowadził nowe obostrzenia: od soboty na dwa tygodnie zamknięte zostaną wielopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Żłobki i przedszkola będą przyjmować tylko dzieci pracowników służb medycznych i mundurowych. W sklepach o powierzchni ponad 100 m2 i kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 m2.

Rzeczpospolita
–Zdaniem epidemiologa prof. Marcina Czecha obostrzenia wprowadzone przez rząd są zbyt łagodne – powinny również objąć nabożeństwa kościelne, warte rozważenia byłyby także ograniczenia w przemieszczaniu się. W przeciwnym razie 2–3 tygodnie po świętach można spodziewać się kolejnej fali zachorowań.
–Profesor Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP, stwierdził, że granicą, po której powinno nastąpić pilne zastosowanie działań z poprzedniej wiosny i Wielkanocy, jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym.