Rząd wprowadza nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia

„Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni. Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie drugiej fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej w KPRM.

„Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie epidemii. Obecnie ponad 70 proc. łóżek covidowych i respiratorowych jest zajętych. Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia” – dodawał premier Mateusz Morawiecki.

Dlatego rząd zdecydował, że od soboty, 27 marca, do piątku 9 kwietnia obowiązywać będą nowe obostrzenia.

I tak: zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, w pozostałych sklepach obowiązywać będzie nowa norma – jedna osoba na 20 m kw. Taka sama zasada obowiązywać będzie w kościołach.

Zamknięte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, urody itp.

Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Jedynym wyjątkiem będą dzieci medyków i służb porządkowych skierowanych do walki z epidemią.

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

„Naszą podstawową bronią są szczepionki, których dostępność jest wąskim gardłem. W ciągu najbliższych 5 tygodni przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki. Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim” – mówił Morawiecki.

Jak podawał minister zdrowia obecnie najgorsza sytuacja jest w woj. śląskim w mazowieckim. Z kolei w warmińsko-mazurskim sytuacja w ciągu ostatnich 7 dniach poprawiła się. „Widać, że tu obostrzenia zadziałały i wskaźnik R spadł poniżej 1 (wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, pokazuje, jaka jest zaraźliwość – ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie COVID-19 – przyp. red.).” – wyjaśniał Niedzielski.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 34 151. To najwięcej od początku epidemii.