Szef URPL: Szczepionka Johnson&Johnson powinna dotrzeć w 3. tygodniu kwietnia

Pierwsze dostawy szczepionki Johnson&Johnson powinny dotrzeć do Polski w trzecim tygodniu kwietnia, poinformował szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Informacje o liczbie szczepionek i harmonogram dostaw powinny być znane „na dniach”.

„Mamy kolejną szczepionkę Johnson&Johnson, kolejną wektorową szczepionkę, tym razem jednodawkową. […} Powinna być w kwietniu, od trzeciego tygodnia kwietnia. W drugiej połowie kwietnia możemy się spodziewać” – powiedział Cessak w radiu Zet.

Dodał, że informacja o liczbie dostaw i harmonogramy powinny dotrzeć do Polski „na dniach”, gdyż producent musi dostarczyć informację o liczbie dostaw i harmonogram dostaw na miesiąc przed dostawą szczepionek.

„Myślę, że będziemy to wiedzieć nawet w piątek czy w poniedziałek. Czyli można powiedzieć, że będzie to [dostawy] za miesiąc licząc od piątku” – podkreślił.

Zaznaczył, że z badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson wynika, że po 14 dniach od podania ma 67% skuteczności dotyczącej przejścia lekkiego COVID-u, 85% dotyczącej ciężkiego przebiegu choroby, a w 100% chroni przed hospitalizacją i zgonem.

„Prowadzone są badania nad szczepionką dwudawkową, czy jej skuteczność nie będzie większa” – dodał.

Ze wstępnych deklaracji producenta wynika, że w II kw. do Polaki ma trafić 2,5 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson.

(ISBnews)