Czym jest pojęcie długu zdrowotnego? Jakie mogą być konsekwencje późnej diagnozy? Na ten temat rozmawialiśmy z Jackiem Gralińskim, przewodniczącym Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej.

„Dług zdrowotny ma wymiar pejoratywny, ponieważ mamy wrażenie jakiegoś narastającego z czasem zobowiązania wobec ludzi, którzy nie są odpowiednio diagnozowani i leczeni. Już dziś można podjąć działania, które pozwolą odpowiednio wcześniej diagnozować pacjentów i włączać ich do systemu ochrony zdrowia. Pytanie jest oczywiste, jak bardzo system ochrony zdrowia jest przygotowany na pacjentów, którzy teraz nie są diagnozowani i powstały dług zdrowotny zostanie skasowany” – mówił Graliński w rozmowie z ISBnews.TV.

Jak podkreśla jednym z pozytywnych efektów obecnej sytuacji jest dyskusja o jakości w ochronie zdrowia. „Coraz częściej się mówi o płaceniu za efekt i docenianiu tych placówek, które osiągają najlepsze wyniki w leczeniu. To zmieni cały paradygmat działania systemu” – tłumaczy.

Z drugiej strony pojawiają się takie pomysły jak nacjonalizacja szpitali. „Nie wiemy czemu ma to służyć, jakie efekty zdrowotne dzięki temu osiągniemy. Te pytania nie są specjalnie wywrotowe i warto je nie tylko zadać, ale i usłyszeć odpowiedzi” – uważa Graliński.