Małopolskie szpitale na granicy wydolności

Szpital tymczasowy w krakowskiej hali Expo będzie przygotowany na przyjęcie kolejnych pacjentów zakażonych COVID-19. Od najbliższego piątku uruchomione zostaną kolejne moduły i do dyspozycji służb medycznych będzie 288 łóżek, w tym 20 stanowisk respiratorowych.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kraków-Expo dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera Artur Asztabski nie ukrywał, że w okresie poświątecznym można się spidziewać bardzo dużej ilości pacjentów. Dlatego od wtorku kolejne łóżka mają być gotowe na przyjęcie chorych. Problemem jest także zintegrowanie personelu medycznego, który został, decyzją wojewody oddelegowany do pracy.

Ponad 3000 nowych przypadków zakażeń w Małopolsce to niechlubny rekord. Najgorzej jest w samym Krakowie oraz w powiatach: krakowskim i wielickim. Dlatego wojewoda wystąpił o pilne przekazanie z zasobów Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych dodatkowych 100 kardiomonitorów i 30 respiratorów. To, bowiem, warunkuje możliwość przygotowania kolejnych łóżek dla zakażonych pacjentów wymagających hospitalizacji.

Obecnie w całym województwie na oddziałach covidowych przebywa ponad 3100 osób.

Wojciech Żurawski, Kraków