Prezydent spotkał się z farmaceutami

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Związku Pracodawców Aptecznych oraz Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej w celu omówienia możliwości wykorzystania potencjału aptek w walce z pandemią COVID-19. Rozmawiano zwłaszcza o zaangażowaniu farmaceutów w proces szczepień.

„Jako pracodawcy apteczni zapewniliśmy o pełnej gotowości do szczepień przeciw COVID-19 w aptekach. Firmy należące do Związku to prawie trzy tysiące placówek aptecznych, stanowiących 25 proc. rynku aptecznego w Polsce. Członkowie Związku zatrudniają ponad 18 tys. pracowników, w tym 6 tys. magistrów farmacji oraz 10 tys. techników farmaceutycznych. Wierzymy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą stanowić wartość dodaną w walce z koronawirusem i programie szczepień w tym zakresie. Zawsze wspieraliśmy to rozwiązanie jak i inne usługi prozdrowotne, które są dostępne w aptekach na terenie EU. Zwracaliśmy uwagę na konieczność poszerzenie katalogu takich usług. Wprowadzenie każdej z nich oznaczałoby niebagatelne odciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu pandemii” – podkreśla cytowany w komunikacie Michał Szewczyk z PharmaNET.

W spotkaniu, które miało formę wideokonferencji, wzięli udział Grażyna Ignaczak-Bandych, szef KPRP, prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP oraz prof. Jarosław Pinkas, a także przedstawiciele pracodawców aptecznych: Prezes Zarządu Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Marcin Piskorski, Wiceprezes ZPA PharmaNET, Apteka Gemini, Adam Błażeczek, Prezes Zarządu Apteki Zdrowit, dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, Wiceprezes Zarządu Dr. Max, Krzysztof Szponder, Doradca Zarządu Super Pharm, mgr farm. Artur Jędra, Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.