Morawiecki: Celem skierowania na szczepienia dla chętnych w wieku 18+ do 10 maja

Rząd chce, by wszyscy chętni w wieku 18 lat i więcej otrzymali e-skierowanie do 10 maja i mogli rejestrować się na konkretne terminy szczepień tak, by do końca sierpnia, „a nawet wcześniej” zaszczepić wszystkich chętnych, poinformował premier Mateusz Morawiecki. We wtorek zostanie przedstawiony szczegółowy harmonogram szczepień dla kolejnych roczników.

W najbliższym czasie zwiększona zostanie też liczba punktów szczepień.

„Jesteśmy dzisiaj w newralgicznym momencie całego procesu. Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, żeby najpóźniej do sierpnia, a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Legnicy.

Dodał, że zależy to od liczby szczepionek, które mają dotrzeć do Polski.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował o powstaniu około 600 dodatkowych placówek, w których będą przeprowadzane szczepienia, co ma przyczynić się do przyśpieszenia programu szczepień.

„A więc do 6,7 tys. punktów szczepień populacyjnych, które już w Polsce działają dołączy ponad 600 punktów szczepień powszechnych” – powiedział Dworczyk.

We wtorek ma zostać przedstawiony harmonogram kiedy poszczególne roczniki będą mogły się zaszczepić.

W ubiegły piątek Morawiecki poinformował, że do końca II kw. ma zostać wykonanych łącznie ok. 23-24 mln szczepień. W tym okresie jest też prawdopodobne – jak powiedział – uzyskanie odporności zbiorowej.

(ISBnews)