Morawiecki: Otwarcie handlu – od 4 V, hoteli – 8 V, ogródków restaurac. -od 15 V

W ramach luzowania obostrzeń galerie handlowe zostaną otwarte od 4 maja, hotele – od 8 maja, ogródki restauracyjne – od 15 maja. Tuż po weekendzie majowym do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy uczniowie z klas I-III, od 15 maja – uczniowie klas IV-VIII i szkół średnich w trybie hybrydowym, a od 29 maja – w trybie stacjonarnym, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 1 maja umożliwimy część aktywności na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych i na basenach. Tuż po majówce, czyli od 4 maja, do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepu meblowe, czyli handel detaliczny” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Po przerwie majowej do szkół w trybie stacjonarnym w całym kraju wrócą też dzieci z klas I-III. Otwarte zostaną również galerie sztuki, muzea.

„8 maja działalność będą mogły wznowić hotele. Tydzień później, 15 maja, wznowić działalność będą mogły restauracje i kawiarnie, na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzy. Ponadto dzieci z klas 4-8 uczniowie ze szkół średnich będą mogli wrócić do szkół trybie hybrydowym” – wymienił premier.

Będzie też możliwość organizowania uroczystości rodzinnych, m.in. wesel i komunii na świeżym powietrzu z udziałem maksymalnie 25 osób.

Natomiast 29 maja uczniowie powrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Będzie też możliwość świadczenia usług gastronomicznych w lokalach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od tego czasu w uroczystościach będzie mogło brać udział do 50 osób. Otwarte zostaną także salony fitness i siłownie.

„Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny, żeby poturbowane sektory mogły oddychać pełną piersią” – zadeklarował Morawiecki.

(ISBnews)