Niedzielski: przedłużamy obostrzenia o tydzień

„Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – „Dlatego przedłużamy restrykcje o tydzień – do 25 kwietnia. Z jednym wyjątkiem – od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków”.

Od poniedziałku będzie można uprawniać sport na świeżym powietrzu, gdyż – jak zaznaczył minister – na otwartych przestrzeniach ryzyko transmisji wirusa jest mniejsze. Aktywność sportowa będzie możliwa w grupach do 25 osób.

„Wszystkie pozostałe regulacje, wszystkie pozostałe restrykcje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli, do 25 kwietnia” – dodał.

Jednocześnie minister rozwiał wszelkie dyskusje na temat tzw. majówki. Hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Niedzielski zaznaczył, że w Polsce będą wykonywane szczepienia preparatem Johnson&Johnson. Dziś w nocy do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarła pierwsza partia 120 tys. szczepionek.

„Na razie EMA (Europejska Agencja Leków – przyp. red.) nie wydała żadnych zaleceń w tej sprawie” – podkreślał minister.

Celem przedłużenia obostrzeń jest z zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, szczególnie respiratorowej.

Według danych na dziś hospitalizowanych było 33 906 osób (na 45 843 łóżka dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 3 457 respiratorów (na 4 506 dostępnych w szpitalach).

Od 20 marca zamknięte są hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także obiekty sportowe: m.in. baseny. Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym. Dodatkowo ograniczona została liczba osób placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

Osoby, które przyjeżdżają do Polski, nadal mają co do zasady obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny (z wyjątkiem podróżnych ze strefy Schengen, którzy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie później niż 48 godzin).