Maksymowicz: moja cierpliwość się wyczerpała, odchodzę z klubu PiS

Konferencja prasowa dotyczącą kolejnych wybudzeń w Klinice Budzik Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.

„Pula mojej skłonności do kompromisu wyczerpała się i dlatego odchodzę z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości” – oświadczył podczas krótkiego brefingu prasowego Wojciech Maksymowicz. To odpowiedź b. ministra zdrowia na zarzuty Ministerstwa Zdrowia dotyczące prowadzenia przez niego eksperymentów medycznych na płodach ludzkich.

„Dostaliśmy bardzo niepokojące informacje dotyczące możliwych eksperymentów medycznych wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pod nadzorem profesora Maksymowicza. Jest to bardzo delikatna materia, bo dotyczy płodów. Niestety powzięliśmy informacje, które zostały do nas skierowane o możliwym bardzo nieetycznym – to jest delikatnie rzecz ujmując – postępowaniu na uniwersytecie, stąd nasza pilna reakcja” – mówił wczoraj (we wtorek, 13 kwietnia) podczas konferencji prasowej rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz.

„Otrzymaliśmy informację nieanonimową, musimy ją wyjaśnić” – dodawał dzisiaj podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kontrowersje budzą prace zespołu prof. Maksymowicza z 2019, w których do wybudzania pacjentów ze śpiączki wykorzystywano komórki macierzyste pobrane z obumarłego płodu.

„Nigdy nie prowadziłem eksperymentów na płodach ludzkich” – podkreślał z kolei Maksymowicz w oświadczeniu wygłoszonym w Sejmie.

„Wiedziałem, że ktoś zbiera na mnie haki. Zostałem o tym uprzedzony przez ludzi związanych z polityką. Usłyszałem, że skoro jestem aktywny, muszę się z tym liczyć. Odbieram to jako napaść” – ocenia prof. Maksymowicz.

Wojciech Maksymowicz to neurochirurg, profesor nauk medycznych. W latach 1992–1995 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, następnie w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej w Warszawie. Zasiadał w prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Od października 1997 r. do marca 1999 r. sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. Do 2007 r. pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. W 2007 r. objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest kierownikiem Katedry Neurologii i Neurochirurgii. To on stworzył w Olsztynie wydział lekarski. To dzięki niemu w Olsztynie powstała klinika „Budzik”.

W latach 1997–1999 był ministrem zdrowia i opieki społecznej.