Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd zaprezentował nowy harmonogram szczepień. Wynika z niego, że do końca miesiąca mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60. roku życia. W tym tygodniu i kolejnym trafi do Polski ponad 2 mln szczepionek, z kolei ponad 300 tys. dawek preparatu Johnson & Johnson ma dotrzeć między 16 a 18 kwietnia.
— P.O. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak stwierdził, że istnieje spore podejrzenie, że w Rzeszowie znalazły się osoby, które mimo braku uprawnień do szczepienia przeciw Covid-19 otrzymały skierowanie i skorzystały z niego. NFZ ma możliwość wyciągnięcia sankcji wobec punktów szczepień, które dopuściły się takich praktyk.

Dziennik Gazeta Prawna
–Europejska Agencja Leków potwierdzi dziś związek między podaniem preparatu AstraZeneca przeciw Covid-19 a wystąpieniem zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które doprowadziły do śmierci co najmniej kilkunastu osób w Europie. Podkreśla się jednak, że takie wypadki mają miejsce niezwykle rzadko.
–Jak podaje „DGP”, od początku szczepień Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał 80 zgłoszeń o możliwych nieprawidłowościach podczas szczepień. Podjęto 32 kontrole, do tej pory zakończono 19 z nich. Nieprawidłowości wykryto w 8 przypadkach. Konsekwencją będzie brak refundacji (ok. 60 zł za iniekcję).

Gazeta Wyborcza
–Szczepionka Johnson & Johnson jako preparat jednodawkowy zostanie przeznaczona przede wszystkim dla osób przewlekle chorych przebywających w domach. Jej pierwsza dostawa ma trafić do Polski w drugiej połowie kwietnia.
— Zmiany w Narodowym Programie Szczepień umożliwiły organizację punktów szczepień przez samorządy. W efekcie Warszawa zorganizuje 13 punktów masowych szczepień, tygodniowo będzie można w nich zaszczepić do 80 tys. osób. Trzy z punktów będą na stacjach metra (Księcia Janusza, Dworzec Wileński, Trocka).

Puls Biznesu
–Startup GeneMe za półtora miesiąca chce przedstawić prototyp urządzenia do masowego testowania. Maszyna będzie mogła wykonać samodzielnie do 5 tys. testów na dobę. W związku z tym projektem GenoMe złożyło zgłoszenie patentowe.