Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Obecnie zajętych jest ok. 80% łóżek i respiratorów przeznaczonych dla chorych na Covid-19. Z największymi trudnościami mierzą się woj. małopolskie i śląskie. Rząd zapewnia, że opracowane zostały plany relokacji chorych.
–Obecne obostrzenia pandemiczne zostały przedłużone do 18 kwietnia – do tego czasu powinno być wiadomo, w jakim stopniu świąteczna mobilność wpłynęła na wzrost zakażeń. Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta nie należy mówić o luzowaniu obostrzeń, dopóki nie zejdziemy poniżej 10 tys. nowych zachorowań dziennie.
–Europejska Agencja Leków wydała stanowisko, z którego wynika, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako jeden z bardzo rzadkich skutków ubocznych szczepionki AstraZeneca przeciw koronawirusowi. Nadal jednak korzyści z jej stosowania przeważają nad ryzykiem związanym z zakrzepami.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, projekt Nowego Ładu zakłada programy osłonowo-zdrowotne dla rodzin. Chodzi m.in. o dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży i darmową szczepionkę przeciw HPV. Z kolei program „Leki 75+” ma zostać rozciągnięty na młodsze roczniki, w niektórych przypadkach nawet na 60-latków.

Gazeta Wyborcza
–Od zeszłego tygodnia trwają negocjacje rządu z samorządami w sprawie organizacji nowych punktów masowych szczepień. Mogą one powstawać w dowolnym miejscu publicznym. Ich tworzenie jest dobrowolną decyzją samorządów, jednak w gminach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców powinny powstać co najmniej dwa miejsca masowych szczepień.