Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że obecnie szczególnie istotne jest przyspieszenie szczepień. Obecnie w grupie 60+ wyszczepionych jest 40% – aby mówić o luzowaniu obostrzeń, powinno to być powyżej 70%.
–W ramach programu profilaktyki po pandemii Covid-19 przygotowano pakiet pięciu rozwiązań, do tej pory opublikowano trzy z nich: przekucie pilotażu krajowej sieci onkologicznej na rozwiązanie systemowe, powielenie tego schematu w kardiologii i rehabilitacja pocovidowa. Dwa ostatnie elementy to popandemiczny bilans zdrowia dla osób 40+ oraz zdjęcie limityzacji w zakresie świadczenia usług zdrowotnych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z badania przeprowadzonego dla „DGP” wynika, że 60% pytanych wolałoby, aby zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi były powszechne, a nie zgodnie z rocznikami. Na razie jednak rząd nie bierze pod uwagę zmiany systemu zapisów. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że celem jest 20 mln szczepień do końca II kw. i zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia.
–Rząd może dziś ogłosić, jakie obostrzenia pandemiczne zostaną zdjęte w przyszłym tygodniu. Jak podaje „DGP”, na razie otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola, dotyczy to również salonów fryzjerskich i barberskich. Wątpliwe jest jednak większe poluzowanie na majówkę.
–Komisja Europejska prowadzi negocjacje handlowe, by kupić 1,8 mld szczepionek przeciw koronawirusowi na 2022 i 2023 r. Nowe umowy mają zagwarantować, że preparaty w ramach dostaw na kolejne lata będą skuteczne w przypadku nowych wariantów koronawirusa.

Parkiet
–Mercator Medical prowadzi przegląd opcji strategicznych, bierze pod uwagę przejmowanie m.in. aktywów spoza Europy. Spółka nie wyklucza, że do transakcji dojdzie jeszcze w tym roku.