Niedzielski: Przy kolejnym luzowaniu obostrzeń należy oczekiwać regionalizacji

Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tutaj regionalizacja jest wręcz pewna, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzje o kolejnych luzowaniach będą zapadać, jeżeli średnia dzienna liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z ostatnich siedmiu dni spadnie poniżej 30 na 100 tys. mieszkańców. Priorytetem jest edukacja i powrót do nauki stacjonarnej dzieci z klas I-III.

„Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tutaj ta regionalizacja jest – można powiedzieć – wręcz pewna, bo zupełnie inaczej sytuacja wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej […] na południowym zachodzie Polski. Regiony najbardziej dotknięte to jest Śląsk, to jest Małopolska, to jest Dolny Śląsk, to jest również województwo wielkopolskie. Zupełnie inna jest sytuacja chociażby w woj. warmińsko-mazurskim, w woj. podlaskim, czy lubelskim” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

Podkreślił, że rząd będzie rozważał luzowanie obostrzeń, gdy średnia dzienna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 30. Wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że obecnie kształtuje się na poziomie 53.

„Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ale ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, która oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją” – podkreślił.

Przypomniał, że decydując o luzowaniu kolejnych obostrzeń rząd posługuje posługujemy się trzema kryteriami: dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa, obłożenie infrastruktury szpitalnej i łóżek respiratorowych i poziom wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia (obecnie 40% ).

„Jeżeli chodzi bezpośrednio o kwestie przywracania klas I-III to jak wspomniałem najważniejszym parametrem pod w tym względem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań – ok. 30 na 100 tys. , ale oczywiście też uwzględniając kolejne parametry – jak wygląda w danym regionie obłożenie infrastruktury szpitalnej i jakie są poziomy wyszczepienia” – powiedział.

Dzisiaj przedłużono obowiązujące obostrzenia co do zasady o tydzień – do 25 kwietnia, w przypadku miejsc hotelowych – o 2 tygodnie. Od poniedziałku w normalnym trybie będą funkcjonować żłobki i przedszkola.

(ISBnews)