Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 4 maja wycofana zostanie rekomendacja ograniczenia zabiegów planowych. Najprawdopodobniej w środę zostanie również zaprezentowany szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń w maju.
–Opublikowane przez rząd wytyczne ws. firmowych szczepień przeciw Covid-19 zostały znacznie zmodyfikowane w stosunku do założeń. Najważniejsza zmiana dotyczy obniżenia z 500 do 300 limitu liczby chętnych do szczepienia.
–Z opieki pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej może korzystać 57%, czyli 43 tys. mieszkańców domów pomocy społecznej. W sumie w takich placówkach mieszka 75 tys. osób.

Gazeta Wyborcza
–Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się do banku PKO BP z prośbą o wyjaśnienia dot. ujawnionych przez „GW” szczepień przeciw Covid-19, realizowanych przez Warsaw Genomics. Jak podawała „GW”, szczepienia dotyczyły w głównej mierze kadry menedżerskiej i jej rodzin.
–Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za program szczepień, zapowiedział, że mimo ograniczeń dostaw rząd planuje w tym tygodniu 1,6 mln szczepień przeciw Covid-19. Konsekwencją zmniejszonych dostaw będzie jednak opóźnienie w uruchamianiu niektórych punktów szczepień powszechnych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Komisja Europejska pozwała AstręZenecę za nieterminowe dostawy szczepionek przeciw Covid-19. Opóźnienie dostaw szczepionki może mieć wpływ na terminy podania drugiej dawki preparatu, m.in. w przypadku nauczycieli, zwłaszcza że wiele szpitali nie ma zapasów szczepionek.