Zainteresowanie zabiegami z zakresu medycyny estetycznej rośnie podczas pandemii COVID-19

Prawie 50% ankietowanych lekarzy-specjalistów z zakresu medycyny estetycznej przyznało, że pomimo pandemii COVID-19, utrzymało lub zwiększyło poziom przychodów, a 38% z nich zanotowało wzrost zainteresowania zabiegami ze strony pacjentów. Dzisiaj najczęściej na zabiegi decydują się aktywni zawodowo Polacy w wieku 35-49 lat (tzw. Power Generation) – wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratoires Vivacy Polska w kwietniu br.

W ostatnich 12 miesiącach aż 42% lekarzy wykonujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zauważyło wzrost zainteresowania zabiegami wśród mężczyzn. Polacy najchętniej wybierają zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (83%) oraz kwasu hialuronowego (70%). Z kolei zabiegi wymagające dłuższej rekonwalescencji zanotowały 20% wzrost.

Z badania wynika, że 38% ankietowanych lekarzy obserwuje wzrost zainteresowania zabiegami z zakresu medycyny estetycznej od początku pandemii. Dzisiaj prawie 1/5 pacjentów więcej decyduje się na zabiegi wymagające dłuższego okresu rekonwalescencji. Wśród powodów wymieniana jest praca zdalna umożliwiająca dochodzenie do formy w domowym zaciszu.

Niemal 50% ankietowanych lekarzy specjalizujących się w medycynie estetycznej przyznaje, że okres pandemii COVID-19 nie przyniósł negatywnych skutków w ich działalności, a 17% zauważyło poprawę swojej sytuacji. Poza standardowymi wizytami lekarskimi, niemal od początku pacjenci mogli korzystać z systemu konsultacji i porad online. Lekarze przygotowywali również webinaria dla pacjentów, co stanowiło kolejną formę wsparcia i opieki pomiędzy standardowymi wizytami w gabinecie.

„Możemy zaobserwować nowe zjawiska społeczne, które mają bezpośredni wpływ na rosnące zainteresowanie zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Codzienna praca przed komputerem, udział w spotkaniach online z włączoną kamerą sprawiła, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek przywiązujemy wagę do swojego wyglądu. 'Lockdown face’ czy 'Zoom boom’ już na stałe zagościła w naszym słowniku. To, jak czujemy się sami ze sobą staje się dla nas jednym z ważniejszych aspektów naszego życia” – wyjaśnia cytowana w komunikacie Joanna Szendzielorz, prezes zarządu Laboratoires VIVACY Polska. – „Lekarze w badaniu wskazują, że wśród problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci w ostatnich miesiącach, coraz częściej pojawiają się problemy skórne twarzy m.in. takie jak trądzik czy wysypka. Ma to najczęściej związek z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych. Tym samym obserwujemy tworzenie się nowej jednostki chorobowej jaką jest MASKNE (ang. mask&acne czyli maseczka + trądzik)” – dodaje.

Lekarze-specjaliści, uczestniczący w badaniu wskazują, że dzisiaj pacjenci najchętniej decydują się na zabiegi wykorzystaniem toksyny botulinowej (83%) i kwasu hialuronowego (70%), a także mezoterapię (52%).

A jakie zabiegi z kwasem hialuronowym były najbardziej popularne w okresie ostatnich 12 miesięcy (okres pandemii)? Pacjenci najczęściej wybierali powiększenie ust (prawie 70%), wolumetrię, czyli modelowanie owalu twarzy (58%), mezoterapię (51%) oraz wypełnianie zmarszczek (48%).

42% lekarzy wykonujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zauważyło także wzrost zainteresowania zabiegami wśród mężczyzn. Również mężczyźni, pracujący zdalnie zdecydowali się bardziej o siebie zadbać i coraz częściej odwiedzają gabinety medycyny estetycznej.

Badanie zostało zrealizowane w marcu 2021 roku, na próbie 103 lekarzy specjalistów w zakresie medycyny estetycznej w całej Polsce, w tym wśród prowadzących własną praktykę lekarską (80) oraz współpracujących z klinikami (23). Badanie zrealizowane metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).