Hala Expo Kraków przestanie być szpitalem tymczasowym

„Z końcem maja hala Expo Kraków przestanie pełnić funkcję szpitalną i wróci do pierwotnej funkcji obiektu targowo-wystawienniczego” – zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Ostatni pacjent opuści to miejsce najpóźniej 31 maja. W razie potrzeby pacjenci zostaną przeniesieni do szpitala stacjonarnego.

Na tę chwilę w hali Expo wykorzystywany jest jeden moduł szpitalny, na którym przebywa 40 pacjentów. W momencie największego nasilenia zakażeń, w szpitalu tymczasowym hospitalizowanych było 340 pacjentów.

Władze województwa podjęły taką decyzję w związku ze spadającą liczbą zakażeń koronawirusa, a tym samym hospitalizacji.

Obecnie, dziennie w Małopolsce jest zajętych ok. 100 łóżek mniej niż w szczycie 3 fali, dlatego personel medyczny delegowany do szpitali covidowych, będzie wracał do swoich macierzystych placówek. Utrzymywanie kilkuset łóżek w szpitalu tymczasowym, w ocenie władz wojewódzkich jest kosztowne, podobnie jak wynajem hal. Dlatego, umowa dzierżawy obiektu, która wygasa 23 czerwca nie zostanie już odnowiona.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo dla pacjentów, na wypadek pojawienia się jesienią czwartej fali pandemii, w pobliżu hali Expo Kraków pozostanie zbiornik na tlen i instalacja doprowadzająca gaz do budynku.

Funkcję szpitala tymczasowego w Krakowie pełnić będzie nadal Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego.

Wojciech Żurawski, Kraków