Medicofarma Biotech uruchomi 1 lipca laboratorium na UAM w Poznaniu

Medicofarma Biotech podpisała umowę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu na wynajem powierzchni laboratorium. Z nowego laboratorium, mieszczącego się w budynku Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, Medicofarma Biotech zacznie korzystać już od pierwszego lipca. W Poznaniu spółka tworzy centrum badawczo-rozwojowe, którego głównym celem będzie opracowywanie nowych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w leczeniu nowotworów.

„Wynajem laboratorium jest kolejnym krokiem w rozwoju Medicofarmy Biotech. Mamy ambitne plany i jesteśmy przekonani, że nasz nowa powierzchnia do badań pomoże je nam zrealizować z sukcesem. Dzięki temu będziemy mogli opracować leki, które zapewnią pacjentom onkologicznym zdrowie i bezpieczeństwo” – powiedział prezes Cezary Kliczewski, cytowany w komunikacie.

Centrum B+R w Poznaniu skupi się na realizowaniu dwóch projektów badawczych z zakresu onkologii – innowacyjnych platform CANCER PRINT oraz BREAST/OVARY ATN. Organoidy, czyli miniaturowe narządy oraz chipy wykorzystywane będą do badań nad nowotworami piersi, jajnika oraz glejaka wielopostaciowego i nowymi lekami, które w przyszłości będą mogły być opatentowane i zarejestrowane jako nowe terapie. Rozwiązania wykorzystują najnowsze technologie diagnostyczne, takie jak biodruk 3D żywych tkanek, wskazano w materiale.

Ponadto 4 maja spółka zawarła umowę o współpracy wdrożeniowej z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

„Multidyscyplinarni eksperci z zakresu chemii, farmacji, medycyny i bioinżynierii wesprą Medicofarmę Biotech w pracach nad innowacyjnymi lekami do terapii onkologicznych. Nawiązana współpraca oraz wynikające z niej możliwości pozwolą spółce na przetestowanie wybranych cząsteczek o najwyższym potencjale i przeprowadzenie badań zbliżających lek do wejścia na rynek” – czytamy dalej.

Medicofarma Biotech jest spółką badawczo-rozwojową z sektora biotechnologii zajmującą się pracami nad innowacyjnymi lekami, wyrobami medycznymi i produktami biotechnologicznymi. Posiada licencję na produkcję wysokiej jakości, szybkich testów do wykrywania różnorodnych odmian wirusa SARS-CoV-2, który powstał przy współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN. Jest notowana na rynku NewConnect.

(ISBnews)