Niedzielski: przywracamy zabiegi planowe. Nowe zasady dla podróżnych

„W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy znaczący spadek zakażeń w całej Polsce. Zmniejszyło się także obłożenie łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych.
Wobec malejących wskaźników obniżamy stopniowo bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 i przywracamy zabiegi planowe w szpitalach” – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„Wciąż musimy być przygotowani do kolejnej fali, o ile nowe mutacje nie znajdą się w zakresie ochrony szczepień. Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce” – dodawał.

Dlatego osoby przyjeżdżające z Brazylii, Republiki Południowej Afryki i Indii, także z przesiadką w innym państwie europejskim będą automatycznie podlegały 7 dniowej kwarantannie, bez możliwości zwolnienia w przypadku negatywnego wyniki testu na koronawirusa.

W Polsce zidentyfikowano dotychczas 16 przypadków zakażenia indyjską mutacją koronawirusa.

„W przypadku Brezylii, Indii i Republiki Południowej Afryki, wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych destynacji, będą automatycznie podlegały kwarantannie, bez możliwości zwolnienia testem, wykonanych w ciągu 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach te osoby będą mogły wykonać test, żeby ewentualnie być z kwarantanny zwolnionym” – powiedział Niedzielski.

Poinformował, że dotychczas zidentyfikowano 16 przypadków zakażenia indyjską mutacją koronawirusa, ale – jak podkreślił – to nie wszystkie przypadki zakażenia tą mutacją w Polsce. Ogniska znajdują się: w Zamrowie i w Katowicach.

Oba ogniska – jak podkreślił Niedzielski – powstały przy zastosowaniu obecnych procedur, tych które przy przekraczaniu granicy wymagają alko kwarantanny, albo testu. Stąd zmiany w procedurach przy przekraczaniu granicy.

„Cały czas musimy pamiętać, że jest ryzyko, jest zagrożenie w postaci nowych mutacji. Z dużym prawdopodobieństwem nowe mutacje mogą przyczynić się do powstania kolejnej fali, oczywiście o ile te mutacje będą takimi mutacjami, które nie znajdują się w zakresie ochronnym szczepień” – dodał.