Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że firma E&K, z którą Ministerstwo Zdrowia podpisało wiosną 2020 r. umowę na dostarczenie 1241 respiratorów, znajdowała się na liście rekomendowanych dostawców, przekazanej przez Agencję Wywiadu spółkom Skarbu Państwa.
–Po ukończeniu kursu praktycznego i teoretycznego oraz dodatkowego kursu uprawniającego do kwalifikacji do szczepień przeciwko Covid-19 diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci mają takie same uprawnienia jak lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, mimo to ich stawki w wys. 20–30 zł brutto za godzinę znacząco odbiegają od stawek pielęgniarskich czy lekarskich.

Gazeta Wyborcza
–Niektóre punkty szczepień notują 70% wolnych terminów na szczepienie preparatem AstryZeneki. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka ludzi do szczepień zmotywować mogą tylko dodatkowe działania, np. paszporty szczepionkowe.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dyrektor programu badań nad grypą i wirusami układu oddechowego w Europejskim Centrum Prewencji i Kontroli Chorób Pasi Penttinen powiedział, że odporność nabyta dzięki szczepionce chroni przed brytyjskim wariantem Covid-19, ale już nie przed południowoafrykańskim. Istnieje ryzyko, że co rok lub co 2–3 lata potrzebna będzie nowa szczepionka przeciw koronawirusowi. Szansą może być opanowanie nowych wariantów choroby, wymaga to jednak globalnej współpracy i wsparcia Azji oraz Afryki.
–Program rehabilitacji po przebytej chorobie Covid-19 został rozszerzony i obejmuje ponad 130 lecznic oferujących różne usługi. Lista placówek będzie regularnie aktualizowana. Rehabilitacja może również odbywać się w trybie ambulatoryjnym, czyli w gabinecie fizjoterapeuty lub domu (dotyczy to osób mających problem z samodzielnym poruszaniem się).