Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Przywódcy UE zaapelowali do USA o zniesienie zakazu eksportu szczepionek i komponentów do nich. To odpowiedź na propozycję Joe Bidena dot. zawieszenia patentów na szczepionki. Zdaniem przywódców państw UE nie rozwiąże to problemu ogromnych opóźnień w produkcji.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW” za RMF FM, rząd chce skrócić czas oczekiwania między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. W przypadku Moderny i Pfizera druga dawka miałaby być podawana 21 dni po pierwszej, AstryZeneki – po 6 tygodniach. Obecnie jest to odpowiednio 42 dni i 12 tygodni. Również ozdrowieńcy mają czekać krócej na szczepienie, teraz przyjęcie preparatu przysługuje im co najmniej po 3 miesiącach od daty pozytywnego testu na obecność wirusa.

Dziennik Gazeta Prawna
–W czerwcu rząd ogłosi szczegóły programu badań profilaktycznych dla osób po 40 r.ż. Na podstawie ankiety wypełnionej za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta zainteresowani otrzymają skierowanie na badania, które będzie można zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Resort zdrowia ogłosił, że badania – w formie pilotażu – ruszą jeszcze w tym roku.
–Jak podaje „DGP”, od wtorku do piątku swoją chęć do szczepień w zakładach pracy zgłosiło ok. tysiąca firm. W największych zakładach produkcyjnych i handlowych szczepić zamierza się od kilkuset do kilku tysięcy osób.