Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jarosław Kaczyński w sobotę zapowiedział fundusz odszkodowawczy dla ofiar błędów lekarskich. Jak podaje „Rz”, projekt ustawy o jakości ochronny zdrowia ma szansę ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku, eksperci są jednak zaniepokojeni – ściganie błędów lekarskich to zupełne przeciwieństwo systemu no fault, mówiącego o tym, że żaden błąd nie jest umyślny, lecz wynika ze specyfiki medycyny.
–Główne założenia Polskiego Ładu w ochronie zdrowia to 7% PKB na ochronę zdrowia w ciągu 6 lat kosztem podniesienia składki zdrowotnej, zmniejszenie kolejek do lekarzy przez zniesienie limitów do specjalistów i fundusz odszkodowawczy dla ofiar błędów lekarskich.

Gazeta Wyborcza
–Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce podjął uchwałę nakładającą obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób, które w nim pracują. Prezydenci Sopotu i Poznania popierają taką decyzję i opowiadają się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do końca kwietnia ZUS przekazał do NFZ o 3,5 mld zł więcej niż rok temu i 3,9 mld zł więcej niż dwa lata temu. Zdaniem ekspertów wzrost wpływu ze składek i tak nie pokryje wszystkich potrzeb, także tych związanych z realizacją zapowiedzi zdrowotnych w Polskim Ładzie.