Dworczyk: Szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat rozpoczną się 7 czerwca

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat rozpoczną się 7 czerwca i będą przeprowadzane w punktach szczepień populacyjnych, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Od września mają rozpocząć się szczepienia w szkołach.

„W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej, podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To jest ponad 2,5 mln uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Na razie uczniowie będą szczepieni w punktach, istniejących w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS).

Szczepienia w szkołach mają rozpocząć się we wrześniu. Jak poinformowano na konferencji, w dniach 6-10 września w szkołach będą zbierane kwestionariusze medyczne, a od 13 do 17 września prowadzona będzie akcja szczepień. W zależności od liczby zgłoszeń będą to albo szczepienia w szkołach, albo w punktach szczepień populacyjnych.

Niewykluczone, że w przyszłości szczepienia objęłyby także dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

„Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań no i, oczywiście, jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, będziemy w oparciu o decyzje Rady Medycznej […] podejmowali decyzje” – podkreślił Dworczyk.

Dodał, że nie jest rozważane wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla dzieci.

(ISBnews)