Kraska z MZ: Przywracamy kwarantannę dla przyjeżdżających spoza Schengen i EOG

Ze względu na pojawienie się i coraz szersze rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów SARS-CoV-2: Delta, Delta Plus i Beta, od północy obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych przyjeżdżających spoza Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kwarantanna dotyczyć ma jedynie osób niezaszczepionych.

„Widzimy, że tych nowych mutacji także w naszym kraju zdecydowanie przybywa” – powiedział Kraska podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że wczoraj w Polsce wykryto 14 przypadków mutacji Gamma (na 188 wszystkich potwierdzonych przypadków), a dzisiaj 17 (na 165 wszystkich), w przypadku mutacji Delta było to odpowiednio 90 wczoraj i 96 dzisiaj, natomiast mutacji Beta – 36 i 86.

Wiceminister zaznaczył, że nowy wariant w tej chwili szczególnie dominuje w Wielkiej |Brytanii, a dzisiaj pojawiło się doniesienie o pojawieniu się w Indiach nowego wariantu – wariantu Delta Plus.

„W związku z tym, że nowe te warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obejmowała przyjeżdżających z państw nie będących w strefie Schengen i nie należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kwarantanna ta zacznie obowiązywać dzisiaj od północy” – podkreślił Kraska.

Kwarantanna ta będzie 10-dniowa. Istnieje możliwość zwolnienia z niej po 7 dniach w przypadku negatywnego testu na COVID-19.

Podkreślił, że według danych epidemicznych Europejskiego Centrum Monitorowania i Kontroli Chorób, w ciągu ostatnich 14 dni w Polsce zanotowano 14 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców.

Najwyższe wskaźniki były w: Tunezji 209 przypadków na 100 tys. mieszkańców, w Danii – 152, Hiszpanii – 133, Wlk. Brytanii – 131 i Grecji – 127.

Najniższe wskaźniki miały: Malta – 9 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, Rumunia -10 przypadków, Egipt – 11 i Bułgaria – 29.

(ISBnews)