Niedzielski: Dotychczas pobrano ponad 400 tys. certyfikatów COVID-owych

Od przystąpienia Polski do systemu unijnych certyfikatów, które miało miejsce wczoraj, Polacy pobrali ponad 400 tys., poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Formalnie wejście w życie na terenie całej UE certyfikatu, ułatwiającego podróżowanie planowane jest na 1 lipca.

„Wczoraj uruchomiliśmy unijny certyfikat COVID-owy. […] Ma on postać elektroniczną i postać tradycyjną, wydrukowaną. Otrzymałem informacje z Centrum Zdrowia, że od dnia wczorajszego do dzisiejszych godzin porannych zostało pobrane ponad 400 tys. certyfikatów” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Wczoraj siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – połączyło się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń, które mają ułatwić podróżowanie.

Chociaż rozporządzenie będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Rozporządzenie ma wejść z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.

Aby rozporządzenie weszło w życie, musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.

(ISBnews)