Polfa Tarchomin buduje Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne rozpoczęły budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – jedynego tego typu kompleksu w tej części Europy. Wartość projektu to ponad 450 mln zł. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Budowa nowoczesnego Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. W ramach jej realizacji do 2023 roku powstanie na warszawskim Tarchominie budynek o  powierzchni użytkowej ok. 12 000 m2. Będzie w nim pracować 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w centrum będą produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce.

„To wielki dzień dla naszej firmy. Zaczynamy właśnie zupełnie nowy rozdział w blisko 200 letniej historii Polfy Tarchomin. Oprócz leków przeciwnowotworowych, będziemy mogli w nowym centrum rozwijać i wywarzać również inne leki wysokoaktywne, takie jak leki immunosupresyjne i przeciwgrzybicze” – podkreśla Prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Jarosław Król. – „Docelowa wydajność produkcji to 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie. Szacujemy, że dzięki temu leczenie nowotworowe będzie łatwiej dostępne i tańsze dla pacjentów. Wierzymy, że nowoczesna terapia onkologiczna pozwoli uratować co roku wielu Polaków”.

Choroby nowotworowe są dzisiaj jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci ludzi na całym świecie. W 2020 roku zachorowało na raka blisko 200 tys. Polaków, a według prognoz zachorowalność na nowotwory będzie w najbliższych latach wzrastać. Dlatego zdaniem przedstawicieli świata medycznego tak ważna jest produkcja leków onkologicznych w Polsce.

„W onkologii kluczowe jest zabezpieczenie dostępności podstawowych leków cytostatycznych. Produkcja tych leków w Polsce zwiększa szansę na to, że będziemy w stanie reagować na zmiany, które będą miały miejsce w naszym otoczeniu” – wyjaśniał prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W ramach tworzenia Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych TZF zakontraktowała już wydatki na kwotę ponad 160 mln zł. Równolegle zespół badań i rozwoju TZF pracuje nad rozwojem nowych leków, które mają być w najbliższych latach w Polfie Tarchomin wytwarzane.

Spółka pracuje nad:
nowymi dla Polfy obszarami terapeutycznymi, jak onkologia (produkty stosowane m.in. w terapii szpiczaka mnogiego, guza piersi, guzach neuroendokrynnych), anestezjologia, zakażenia grzybicze, immunosupresyjne produkty stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

rozwojem portfela diabetologicznego: doustne i iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe nowej generacji. Firma jest na etapie rejestracji kilku nowoczesnych leków stosowanych w cukrzycy typu drugiego.

produktami stosowanymi w chorobach układu moczowego, również tymi, które są dzisiaj niedostępne w Polsce.

„Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych podniesie bezpieczeństwo lekowe Polski i zmniejszy naszą zależność od importu. Jednym z filarów programu Polski Ład jest poprawa ochrony zdrowia Polaków, a ta inwestycja Polfy Tarchomin idzie właśnie w tym kierunku. Stworzenie nowego centrum onkologicznego to także wspieranie gospodarki opartej na wiedzy i wspieranie rozwoju polskiej nauki” – podkreśla minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Obecnie zatrudnia niemal 1000 osób, w większości w fabryce w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Zakład posiada około 30 linii produkcyjnych wytwarzających ponad 300 produktów co daje około 20 milionów opakowań leków rocznie.