Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rz” wynika, że ok. 64% ankietowanych jest przekonanych o nadejściu czwartej fali Covid-19 jesienią. Mimo to Polacy nie chcą kolejnych lockdownów – co czwarty ankietowany uważa, że nie powinny obowiązywać żadne obostrzenia, a ponad jedna trzecia uważa za słuszne jedynie lokalne ograniczenia.
–Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad milion unijnych certyfikatów covidowych. Uruchomienie ogólnoeuropejskiego systemu zaplanowano na 1 lipca. Mimo że informacja o szczepieniu należy do danych wrażliwych, zdaniem prawników wymóg okazania świadectwa zaszczepienia nie narusza prawa, w tym rozporządzenia RODO.

Gazeta Wyborcza
–Z danych zebranych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że ok. 85% szczepionek przeciwko Covid-19 otrzymali mieszkańcy krajów o wysokich i średnich dochodach. Jednocześnie ok. 100 biedniejszych krajów nie zaszczepi 60% swojej populacji nawet do 2023 r. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W ramach umowy COVAX zapowiadającej przekazywanie preparatu mniej zamożnym państwom podano do tej pory 80 mln dawek.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamierza sprawdzić, jak został wykorzystany przekazany sprzęt mający wesprzeć ochronę zdrowia w leczeniu Covid-19. Agencja i resort zdrowia sugerują, że część szpitali wyposażyła się dzięki temu w sprzęt, który w innej sytuacji musiałaby kupić. Dyrektorzy placówek odpowiadają, że nikt nie mógł przewidzieć, ilu pojawi się chorych i jakie urządzenia będą potrzebne. Rozmówca z Ministerstwa Zdrowia podkreśla, że resort chce, aby sprzęt pozostał w szpitalach, jego przesunięcia zależeć mają od decyzji wojewodów.