Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia ws. wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Zgodnie z tym projektem lekarze szkolący się w priorytetowych dziedzinach medycyny zarobią od 1 lipca 5752 zł, a po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 5862 zł. W przypadku lekarzy specjalizujących się w pozostałych dziedzinach będzie to odpowiednio 5478 zł i 5643 zł.
–Zdaniem WHO dzieci w wieku 12–15 lat na chwilę obecną nie powinny być szczepione przeciwko Covid-19, brakuje bowiem wystarczających dowodów na stosowanie wakcyn u dzieci, aby sformułować w tej sprawie szczegółowe zalecenia. Organizacja nie sprzeciwia się jednak szczepieniu i nie uznaje go za niebezpieczne.

Rzeczpospolita
–Zdaniem przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa kontrolę nad pandemią uzyskamy wówczas, gdy uda nam się znaleźć skuteczne leki na koronawirusa. Pomóc w tym ma zmiana ustawy o Agencji Badań Medycznych, która umożliwi szersze badania nad Covid-19 i poszukiwanie skutecznych leków.

Puls Biznesu
–Polfa Tarchomin oficjalnie rozpoczęła budowę centrum rozwoju i produkcji leków onkologicznych. Centrum ruszy w połowie 2023 r., jego koszt to ok. 450 mln zł. Będą w nim wytwarzane preparaty nieprodukowane wcześniej w Polsce. W dłuższej perspektywie spółka chce rozpocząć rozwój projektów innowacyjnych.