Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem epidemiologa prof. Marcina Czecha w przypadku gwałtownego wzrostu zachorowań związanego z rozprzestrzenianiem się wariantu delta można rozważać lokalne lockdowny, szczególnie w miejscach, gdzie jest najmniejszy odsetek zaszczepionych. Obecnie są to 4 gminy podhalańskie – Lipnica Wielka, Czarny Dunajec, Szaflary oraz Biały Dunajec.
–Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski powiedział, że kwarantanna podróżnych mająca na celu zmniejszenie możliwości zakażeń wariantem delta to słuszny pomysł, pod warunkiem jednak, że obejmie wszystkie samoloty, nie tylko te z Wielkiej Brytanii, i będzie nakładana od razu, a nie po 24 godzinach.

Gazeta Wyborcza
–Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że nie pracuje nad wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. Jak podaje „GW” za OKO.press, informacja o możliwym wprowadzeniu przymusowych rozwiązań miała paść na wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS.
–Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega, że do końca sierpnia nawet 90% przypadków Covid-19 w Unii Europejskiej będzie spowodowane przez wariant delta. Odmiana ta jest od 40 do 60% bardziej zakaźna niż wariant brytyjski.