HCV – wciąż brakuje programu przesiewowego

W 2016 roku Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016–2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030. Niestety jak dotąd nie wprowadzono w Polsce żadnych systemowych rozwiązań, które skutecznie wpłyną na realizację przyjętej strategii.

Fundacja Urszuli Jaworskiej startuje z nową kampanią społeczną #CzasNasGoni. Potrwa ona do 28 lipca 2030 roku, a jej podsumowaniem będzie konferencja prasowa, w trakcie której przedstawimy działania, które zostały zrealizowane w celu eliminacji WZW B i C w naszym kraju. Na stronie kampanii www.panwątroba.pl uruchomiliśmy symboliczny zegar, który odlicza czas do 2030 roku. Na specjalnej linii czasu zamieszczać będziemy aktualnie podejmowane działania w kierunku realizacji strategii przyjętej na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO. Zachęcam również do podpisywania petycji dostępnej na stronie o wprowadzenie powszechnego programu badań przesiewowych w kierunku wykrycia HCV.
Nasze działania wspierają czołowi eksperci w dziedzinie HCV – prof. Małgorzata Pawłowska – Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, prof. Robert Flisiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz prof. Waldemar Halota – były prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, którzy posiadają gotowe rozwiązania, dzięki którym cały czas mamy szansę na wyeliminowanie HCV do 2030 roku.

„Nasza fundacja niestety bezskutecznie od lat zabiega o wprowadzenie powszechnego programu badań przesiewowych w kierunku HCV. Zależy nam na tym, by badania profilaktyczne były zagwarantowane z poziomu lekarza POZ, medycyny pracy i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Tylko wtedy uda nam się dotrzeć do 'zaginionyc’ zakażonych, wyleczyć ich, a dzięki temu przerwać łańcuch zakażeń i dalszą transmisję wirusa. Dzięki naszym partnerom organizujemy własne akcje testowania. W ubiegłym roku nasza akcja objęła pracowników i wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich, obecnie testujemy funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, organizujemy akcje testowania w przychodniach POZ – jednak wszystkie nasze działania nie są w stanie zastąpić rozwiązań systemowych” – wyjaśnia Urszula Jaworska, Prezes Zarządu Fundacji.

HCV to wirus, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią. Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego lub innych czynności powodujących uszkodzenie skóry, wykonanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych. Naukowcom dotąd nie udało się opracować szczepionki na HCV, jednak od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują HCV z organizmu w niemal 100% przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna. W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w ramach programu lekowego Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że każda ubezpieczona osoba otrzymuje leczenie za darmo. Leczenie trwa od 8 do 12 tygodni i polega na przyjmowaniu tabletek, a w większości przypadków w trakcie trwania terapii nie występują działania niepożądane związane z terapią lub mają one charakter łagodny.

Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiej Grupy Ekspertów HCV liczba osób dorosłych z przewlekłym zakażeniem HCV w populacji ogólnej w Polsce oszacowana została na 150 tys. Niestety większość osób zakażonych nie wie o swojej chorobie. Brak rozpoznania to dalsza transmisja wirusa oraz progresja choroby i związanych z nią komplikacji u chorych.

78 proc. Polaków nigdy nie wykonało badania w kierunku zakażenia wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) – wynika z badania TNS Polska. Tymczasem aż 81 proc. znalazło się w sytuacji, w której mogło do niego dojść.

Wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u około 20% chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Niekiedy u zakażonych HCV występują objawy mało swoiste dla choroby wątroby, co nie ułatwia postawienia trafnej diagnozy. Należą do nich na przykład długotrwałe zmęczenie, senność, apatia, czy stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

28 lipca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zapalenia Wątroby. Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C powodują 1,3 miliona zgonów rocznie – więcej niż HIV/AIDS, gruźlica czy malaria. Łącznie te wirusy powodują dwa na trzy zgony na raka wątroby na całym świecie. Ponad 300 milionów ludzi żyje z WCW, będąc nieświadomymi swojej choroby. Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), która otrzymuje wsparcie ze strony WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).