Niedzielski: jesteśmy przygotowani na czwartą falę, ale ruszają kolejne akcje promujące szczepienia

„Dzisiaj odbyło się spotkanie Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, na którym dokonaliśmy podsumowania przygotowań do zmierzenia się z ewentualnością czwartej fali. Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń i na zwiększoną presję na szpitalnictwo” – twierdzi Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślał „w gotowości cały czas utrzymujemy 6000 łóżek w szpitalach. W tej chwili mamy 12 szpitali tymczasowych aktywnych i 11 możliwych do uaktywnienia w przypadku wzrostu zapotrzebowania”.

Dodatkowo „mamy obecnie w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują te testy”.

Jak podaje rząd do tej pory wykonano ok. 33 milionów szczepień, co oznacza 57 proc. wyszczepienia. To wciąż za mało, więc ruszają kolejne akcje promocyjne.

Od września wystartuje kampania edukacyjna w szkołach. Jednym z jej elementów mają być lekcje i webinaria dla rodziców i dorosłych z rzetelnymi informacjami.

Kolejny program jest skierowany do samorządów. „Uruchamiamy dwa duże programy. Program dla samorządów #RosnącaOdporność – 3 gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio milion zł, 0,5 mln zł i 250 tys. zł” – zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rząd ds. szczepień.

Uruchomione zostaną także objazdowe punkty szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie. „Te punkty będą jeździły po gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień” – wyjaśniał Dworczyk.

Jak podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 117 100, a łącznie wykonano ich 34 221 338.

Do Polski dostarczono dotychczas 46 170 230 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265, a 161 555 zostało poddanych utylizacji, podał resort na stronie dotyczącej szczepień.

Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 17 316 491.