Tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji. To najniższy wynik w Europie

Portraits of a charming red-haired girl with a cute face. Girl posing for the camera in the city center. She has a wonderful mood and a lovely smile.

Aktualnie tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji i jest to najniższy wynik w Europie, jak wynika z raportu European Contraception Policy Atlas 20201. Ta sytuacja jednak ma szanse ulec zmianie, ponieważ szwedzki start up Prev. udostępnił właśnie w języku polskim aplikację na telefon, która umożliwia Polkom dobranie najlepszej dla nich pigułki oraz dyskretne jej dostarczenie na domowy adres. Tym samym Polki będą mogły od teraz wykupić sobie usługę subskrypcji pigułek antykoncepcyjnych za pośrednictwem tej aplikacji. Lekarze współpracujący z Prev. przepisują i wydają tabletki.

Przede wszystkim w Polsce środki antykoncepcyjne są dostępne nie u lekarza pierwszego kontaktu, a u lekarza ginekologa. Kolejki do lekarzy zostały dodatkowo spotęgowane przez pandemię.

„Utrudniony dostęp do antykoncepcji w Polsce chociaż ma głównie wymiar ekonomiczny, jednak nie dotyczy jedynie mieszkanek wsi i małych miast czy kobiet o niskich dochodach. Rzeczywista skala problemu jest dużo większa, ponieważ ograniczenia mają także źródła w uwarunkowaniach medycznych, społecznych, kulturowych i religijnych” – komentuje Urszula Nowakowska, prezeska fundacji Centrum Praw Kobiet. – „Tylko 15 procent Polek stosuje aktualnie doustną antykoncepcję hormonalną, a ponad 50 procent nie stosuje żadnej antykoncepcji. W przypadku wielu kobiet jest to efekt wykluczenia z dostępu do nowoczesnej antykoncepcji. To ogromny problem niosący za sobą poważne konsekwencje psychologiczne, zdrowotne, społeczne oraz ekonomiczne” – zauważa.

Aplikacja Prev. oferuje szeroki wybór tabletek antykoncepcyjnych, starannie dobranych przez lekarzy zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi medycznymi oraz dostarcza je w ciągu kilku dni na nasz domowy adres w modelu subskrypcyjnym.

„Dla przeciętnej Polki to gigantyczne ułatwienie. Nie musi zapisywać się na wizytę do ginekologa, czekać na nią, a potem iść do apteki. Zanim jednak będzie mogła zamówić pigułkę, odpowie na obszerny zestaw pytań, aby upewnić się, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych jest dla niej bezpieczne. Współpracujący z nami lekarze zapoznają się z odpowiedziami na te pytania przed wystawieniem recepty. W razie potrzeby lekarz zasugeruje również inną tabletkę, która może być bardziej odpowiednia” – komentuje Hannes Lewné, doktor nauk medycznych i CEO Prev.

Usługa kosztuje tylko 50 zł miesięcznie i obejmuje receptę, tabletki i dostawę do domu. To rozwiązanie jest więc tanie w porównaniu z innymi sposobami uzyskania pigułki antykoncepcyjnej.

Co więcej, przez najbliższy ponad miesiąc, czyli do 31 sierpnia br., w związku z wprowadzeniem usługi w Polsce aż 35 100 Polek otrzyma miesięczną bezpłatną subskrypcję. Dlaczego akurat 35 100 Polek?

„Chcemy zwrócić uwagę na skalę tego problemu w Polsce. Fakt, że tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji, jest naprawdę niepokojącą statystyką i naszą misją jest to zmienić. Chcemy naszymi działaniami rozpocząć również otwartą dyskusję na ten temat w Polsce” – komentuje Dr. Hannes Lewné.

„Podobne rozwiązania z obszaru e-health są już dostępne na rynku amerykańskim oraz niektórych rynkach europejskich, teraz czas na Polki” – dodaje Lewné.

Prev. jest szwedzkim startupem. Aplikacja jest aktualnie dostępna na terenie wybranych krajów Unii Europejskiej. Została przygotowana z myślą o kobietach w wieku 18-39 lat, bez względu na wyznanie, poziom wykształcenia czy status materialny – które pragną dyskretnego dostępu do nowoczesnej antykoncepcji za niewielkie pieniądze.