W Małopolsce ponad 1 mln w pełni zaszczepionych

W każdy, kolejny letni weekend, w województwie małopolskim można się będzie zaszczepić w mobilnych punktach. Na początek lipca przygotowano 11 lokalizacji, gdzie do dyspozycji była jednodawkowa szczepionka firmy Johnson&Johnson. Między innymi szczepienia przeprowadzano na Małym Rynku w Krakowie, na Rynku w Bochni, ale także w Niedzicy, Bieczu czy Kleczy Dolnej. Z tej możliwości mogą korzystać także turyści przebywający na wakacjach w Małopolsce.

Jak powiedział dziennikarzom wojewoda małopolski Rafał Kmita „na ten moment jest ponad 1 mln w pełni zaszczepionych mieszkańców”. Łącznie zaszczepionych w województwie jest ok. 2,4 mln osób na 3,5 mln wszystkich Małopolan. Przeciętnie, dziennie przybywa około 18-20 tys. osób, które decydują się przyjść do punktów.

Z ostatnich zestawień wynika, że najmniejsze zainteresowanie mieszkańców szczepieniami jest na Podhalu. Poronin, Bukowina Tatrzańska to ledwie 15 proc. populacji, dużo lepiej jest w miastach i dużych aglomeracjach np. W Nowym Sączu, Tarnowie czy Krakowie.

Poprawa sytuacji epidemicznej w kraju skutkuje powolnym powrotem placówek szpitalnych do „normalnej”, bieżącej obsługi pacjentów. Likwidowane są stopniowo oddziały covidowe. Teraz do dyspozycji zakażonych dedykowane będą oddziały zakaźne w szpitalach specjalistycznych.

Wojciech Żurawski, Kraków