Kościński: Rozmawiamy o stopniowym dojściu do 9% składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów prowadzi „dość zaawansowane” rozmowy w sprawie stopniowego wdrażania 9-proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Uchylił się jednak od odpowiedzi na pytanie, ile miała wynosić składka w roku przyszłym i na ile lat planowane jest rozłożenie procesu dochodzenia do 9%.

„Tutaj jest prawda, że rozmawiamy. Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach, że to będzie wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3% czy 3,5% czy 2,5% czy 2,7% w przyszłym roku i jaka to będzie skala w następnych latach – to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać, bo tak jak powiedziałem my jeszcze rozmawiamy” – powiedział Kościński w radiowej Jedynce.

„Kierunek jest taki, że to będzie stopniowo wdrażane, więc to wskazuje, że nie będzie 9%, ale czy to będzie czy troszeczkę więcej niż 3% czy mniej niż 3% i przez jaki okres, to nie chciałbym w tym momencie deklarować” – dodał.

Program społeczno-gospodarczy Polski Ład zakłada objęcie od 2022r. wszystkich 9-proc. składką zdrowotną, płaconą liniowo od dochodu, bez możliwości odliczenia.

(ISBnews)