Morawiecki: Możemy szczepić nawet od 600 tys. do 700 tys. osób dziennie

Ze względu na dostępność szczepionek w ramach obecnego systemu szczepień można szczepić nawet 600-700 tys. osób dziennie, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że z tego względu kolejna fala pandemii będzie znacząco różnić się od poprzednich i wiązać z mniejszym ryzykiem. Wyraził też przekonanie, że rozpoczynający się wkrótce rok szkolny będzie oznaczał powrót do szkół na cały rok 2021/2022.

„Ta fala [kolejna fala pandemii, którą prognozują eksperci] zasadniczo będzie się różnić od poprzednich. […] Ona się będzie różnić pod tym względem, że mamy w pełni dostępny system szczepień i mamy dostępne szczepionki praktycznie dla każdego, wszędzie i o każdej niemalże porze, którą sobie może sobie ktoś zażyczyć jako miejsce i moment zaszczepienia. I ta fundamentalna różnica powoduje, że dzisiaj rzeczywiście należy spojrzeć na całe ryzyko, które może nadejść, na tę falę w sposób na pewno nieco odmienny od tej, które były wcześniej” – powiedział Morawiecki podczas posiedzenia Rady Gabinetowej.

„Utrzymujemy punkty szczepień i mamy dostępność samych szczepionek na takim poziomie, że możemy szczepić 600, nawet do 700 tys. osób dziennie, jeżeli będzie trzeba. Przemnóżmy to razy 7, przemóżmy to razy 2 mamy – blisko 10 mln osób do zaszczepienia w ciągu dwóch tygodni” – dodał.

Podkreślił, że w przeszłości pandemia rozwijała się właśnie w okresie 2-3 tygodni.

„Zdajemy sobie sprawę, że liczba zachorowań może iść w tysiące, nawet w najgorszych scenariuszach […] może to być kilkanaście tysięcy. Widzimy też jeszcze gorsze scenariusze” – zaznaczył.

Zwrócił jednak uwagę na pełną dostępność szczepień, dostęp do 6 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 i możliwość utworzenia nowych w szybkim czasie, wysoki odsetek zaszczepionego personelu medycznego (od 90 do 99% w poszczególnych kategoriach), nauczycieli (od 70% do 80%) oraz osób najbardziej narażonych – czyli powyżej 60., a zwłaszcza 70. roku życia.

Premier wyraził przekonanie, że szkoły są dobrze przygotowane na rozpoczynający się rok szkolny, a uczniowie wrócą do szkół na cały 2021/2022 rok.

„Jest we mnie ogromna nadzieja, połączona z tym systemem szczepień i dostępnością szczepionek, że ten powrót do szkół będzie powrotem na cały rok szkolny 2021/2022. Mówię to ze świadomością nieobliczalności COVID-19, mogą być jakieś nowe zupełnie nieznane mutacje. Jeśli wystąpią takie, na które szczepionki nie będą działały, wtedy nasze decyzje prawdopodobnie będą musiały być zweryfikowane. Ale tak długo, jak będziemy w obecnych okolicznościach COVID-19, mutacji, na które szczepionki działają, sądzę, że ten powrót do szkół będzie powrotem trwałym, bardzo mocno w to wierzę i chciałbym bardzo, żeby tak było i jest ogromna szansa, żeby tak było” – stwierdził.

Dotychczas wykonano łącznie ponad 36,1 mln szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 18,7 mln.

(ISBnews)