Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ze sprawozdania Centralnego Biura Antykorupcyjnego za zeszły rok wynika, że ponad połowa kontrahentów Ministerstwa Zdrowia była niewiarygodna i budziła zastrzeżenia CBA. Skala kontrowersyjnych zakupów resortu mogła być znacznie większa niż wskazywałyby na to dwa ujawnione przez media przypadki: zakup tysięcy maseczek z podrobionymi certyfikatami jakości i niezrealizowana transakcja zakupu respiratorów od handlarza bronią.
–Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceniła na 101,97 zł produkt rozliczeniowy „Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w objazdowym punkcie szczepień bez transportu pacjenta z uwzględnieniem dodatkowego kosztu promowania szczepień przeciwko SARS-CoV-2”. To o 40% więcej niż stawka za szczepienie otrzymywana przez punkty stacjonarne.
–Na 11 września zapowiadany jest protest pracowników służby zdrowia, którzy domagają się m.in. godnych podwyżek i 8, a nie 7% PKB na zdrowie. W proteście mają uczestniczyć zarówno lekarze, pielęgniarki, jak i położne, fizjoterapeuci, diagności oraz technicy elektroradiologii.

Gazeta Wyborcza
–W związku z kolejnym atakiem na punkt szczepień przeciw Covid-19, tym razem w Zamościu, temat walki z antyszczepionkowcami ma zostać poruszony na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Minister zdrowia Adam Niedzielski chce, aby osoby zaangażowane w proces szczepień były traktowane jak funkcjonariusze publiczni, co da im dodatkową ochronę prawną.
–Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie unieważnił decyzję ministra zdrowia o przejęciu Szpitala Południowego na Ursynowie. Resort zdrowia przejął placówkę pod koniec marca, czyli w szczycie trzeciej fali pandemii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, do tej pory nieznane pozostaje źródło finansowania podwyżek wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wskazują trzy możliwe wyjścia: zwiększenie dochodów finansów publicznych na skutek gospodarczego wzrostu; podwyżka składki i rekompensująca to obniżka podatków; konieczność podwyżki składki zdrowotnej.