Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z danych przesłanych „Rz” przez straż pożarną i graniczną oraz policję wynika, że wyszczepialność tej grupy to od 41 do 52%. Z kolei w wojsku preparat przeciw Covid-19 przyjęło 81% żołnierzy. Służby podkreślają, że do tych liczb należy doliczyć funkcjonariuszy, którzy zaszczepili się w ramach szczepień powszechnych, nieoficjalnie jednak mówi się, że może to być zaledwie kilka procent więcej.

Dziennik Gazeta Prawna
–W projekcie zmian ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który trafił właśnie do Sejmu, wzmocniono zapisy dotyczące obowiązkowych szczepień dzieci i przeniesiono je na poziom ustawowy. Oznacza to, że lekarz będzie ustawowo zobligowany do zgłaszania do sanepidu przypadków odmowy szczepienia.
–Z danych „DGP” wynika, że w tym roku zawieszono oddziały szpitalne w 95 placówkach. Rok temu było to 77 podmiotów. Podstawowy problemem jest skompletowanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.
–Naczelna Rada Lekarska chce odstąpienia od prac nad projektem, który miałby wprowadzić chirurgicznych asystentów lekarza – nową specjalizację, przede wszystkim dla pielęgniarek i ratowników medycznych. NRL wskazała, że jednym z podstawowych oczekiwań lekarzy jest odbiurokratyzowanie służby zdrowia.

Puls Biznesu
–Spółka StethoMe została włączona do pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, w ramach którego tysiąc mobilnych stetoskopów StethoMe trafi za pośrednictwem 30 placówek POZ do pacjentów, którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i występują u nich współistniejące choroby układu oddechowego. Pilotaż potrwa ok. pół roku.