Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Zdrowia w Polsce potwierdzono dotychczas jeden przypadek koronawirusa w wariancie lambda, który po raz pierwszy pojawił się w Peru. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski nic nie wskazuje na to, by lambda była równie aktywna co delta lub bardziej zakaźna.
–Do konsultacji publicznych trafił rządowy projekt ws. zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Wynika z niego, że bezpłatnymi szczepieniami mają zostać objęci m.in. medycy, pracownicy placówek leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, a także nauczyciele, pracownicy opieki społecznej oraz służby mundurowe. Bezpłatne szczepienia mają objąć również osoby, które ukończyły 75 lat.

Gazeta Wyborcza
–Do Sejmu trafił projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Rekompensata będzie przysługiwać w przypadku szczepień obowiązkowych oraz przeciw Covid-19, a wystąpienie powikłań musi spowodować minimum 14-dniową hospitalizację. Za powikłania będzie można otrzymać maksymalnie 100 tys. zł.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nie zamierza wycofywać swojego pełnomocnika ze Szpitala Południowego w Warszawie, mimo że wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że wprowadzenie rządowego pełnomocnika było niezgodne z prawem. Niedzielski zapowiedział apelację od tego wyroku.